Gwarki w Wałbrzychu - symbole górniczej historii miasta
Gwarki w Wałbrzychu
FIGURKI GÓRNIKÓW JAKO SYMBOL GÓRNICZEJ HISTORII MIASTA
Fenomen krasnali wrocławskich jest niespotykany w skali całego naszego kraju, ale trzeba przyznać, że coraz więcej miast sięga po tego rodzaju symbolikę. Jednym to wychodzi lepiej, innym gorzej, ale zawsze jest to element godny odnotowania. W Wałbrzychu sięgnięto po symbole górnictwa i w najważniejszych miejscach miasta ustawiono figurki gwarków.
Gwarków nie ma wiele. Oficjalna lista, dostępna na stronie internetowej Starej Kopalni wylicza ich zaledwie 18. Tam też dostępna jest mapa gwarków: https://starakopalnia.pl/wp-content/uploads/2020/05/Mapa-Gwarków.pdf
2. Górnik Ogrodnik - Palmiarnia
5. Górnik Ratownik - Szpital Górniczy
8. Górnik Opiekun - Szkoła Podstawowa nr 22 im. Gwarków Dolnośląskich - nie wiem, nie byłam
10. Górnik Dołowy - Stara Kopalnia
12. Górnik Dyspozytor - Ratusz
13. Górnik Dyrektor Kopalni - Plac Magistracki
14. Górnik z Orkiestry - Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu
15. Górnik w Galowym Mundurze - Muzeum Porcelany
17. Górnik ze Św. Barbarą - Sobięcin
18. Górnik Jerzy - Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych - nie wiem, nie byłam
Jednak jak widzicie z powyższej listy, nawet ta - przynajmniej w stosunku do ilości krasnali, które można znaleźć we Wrocławiu - niewielka liczba realnie jest jeszcze mniejsza. Skreśliłam te, których nie ma lub których mi nie udało się znaleźć. Co do dwóch to nie umiem nic powiedzieć, bo nie wybrałam się na ich poszukiwanie - może kiedyś. Z 18-stu pozostało więc ledwie 8.
2. Górnik Ogrodnik - Palmiarnia
5. Górnik Ratownik - Szpital Górniczy
10. Górnik Dołowy - Stara Kopalnia
12. Górnik Dyspozytor - Ratusz
13. Górnik Dyrektor Kopalni - Plac Magistracki
14. Górnik z Orkiestry - Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu
15. Górnik w Galowym Mundurze - Muzeum Porcelany
17. Górnik ze Św. Barbarą - Sobięcin
W niektórych miejscach widać wyraźne ślady po figurkach - najwidoczniej ktoś je sobie pożyczył na dłużej. Ale są też takie lokalizacje, gdzie zagadką dla mnie jest to, gdzie one mogłyby stać. Niemniej, dość intensywne ich poszukiwania nie przyniosły pozytywnych rezultatów.
Szkoda trochę, że miasto nie uzupełnia braków. Największym chyba zawodem był brak gwarka przy Zamku Książ i przy dworcach kolejowych. To na tyle ważne z turystycznego punktu widzenia lokalizacje, że naprawdę szkoda, że nikt nie zadbał o to by je odtworzyć.
Niemniej, sam pomysł uważam za bardzo ciekawy, choć nie wszystkie wybrane przez Wałbrzych miejsca są dla mnie do końca jasne. Wydaje mi się, że można by pokusić się o znalezienie ciekawszych i nieco bardziej eksponowanych punktów dla figurek, które przecież mają promować miasto.
Materiał, z którego zrobiono te miniaturowe rzeźby górników, chyba też nie do końca okazał się być trafiony. Wykonano je w Centrum Ceramiki Unikatowej Starej Kopalni z porcelany. Nie jest to jak się okazuje idealny surowiec na uliczną sztukę. Na kilku gwarkach już widać bowiem uszkodzenia i odpryski.
Pomimo pewnych mankamentów całe przedsięwzięcie uważam za udane. Każda tego typu aktywność jest godna uwagi i bez wątpienia przyczynia się do popularyzacji poszczególnych atrakcji oraz całego miasta jako takiego. To ciekawa propozycja dla rodzin, na niebanalny spacer połączony z poszukiwaniem ukrytych miniaturek. Zachęcam wszystkich do zwiedzania i dzielenia się swoimi odkryciami.
Skomentuj Post
Brak komentarzy