Najnowsze

Wielkanocne dekoracje miejskie - czyli jak miasta przygotowują się na święta

Wielkanocne dekoracje w mieście

WIELKANOCNE DEKORACJE

Czyli jak miasta przygotowują się na nadchodzące święta


W wielu centrach miast i miejscowości - i to nie tylko tych największych - można dostrzec wiele interesujących ozdób przygotowanych specjalnie na czas Świąt Wielkiejnocy. Te pewnego rodzaju instalacje mają umilić czas spędzany na wiosennych spacerach w przestrzeni miejskiej. Tym sposobem na placach, starówkach i rynkach zagościły wielkanocne jaja, palmy, króliki i zające. Trzeba przyznać, że niektóre miejscowości miały naprawdę dobre pomysły. 

Wielkanocne dekoracje w mieście - Wejherowo
Wejherowo
W Wejherowie tradycją już się stało, że na rynku od kilku lat gości ogromna pisanka ozdobiona kaszubskimi wzorami. W tym roku dołączył do niej wielkanocny zając - również pomalowany bardzo podobnie. Trzeba przyznać, że miasto jest bardzo przywiązane do swojej kaszubskiej tradycji, a różne elementy tej kultury wykorzystuje bardzo przemyślanie i udanie. 




Wielkanocne dekoracje w mieście - Kraków
Kraków
Bardzo ciekawym przykładem oryginalnych pomysłów są "Pisanice od srca", wystawione na rynku w Krakowie przez konsulat Republiki Chorwacji. Te piękne pisanki to lokalna tradycja miasta Koprivnicy. W okresie świąt Wielkanocnych Chorwaci wybierają jedno miasto, w którym prezentują swoje zdobione "pisanice", a w ramach świątecznego podarku zostawiają jedną taką pisankę władzom miasta, w którym gościnnie prowadzą swoje wystawy. 

Wielkanocne dekoracje w mieście - Ostrów Wielkopolski
Ostrów Wielkopolski
W Ostrowie Wielkopolskim postawiono na metalowy minimalizm ustawiając na cokole, obsadzonym żółtymi bratkami, ażurową konstrukcję wykonaną z prętów i blachy w kształcie jaja. Trzeba przyznać, że tego rodzaju subtelne nawiązanie do tradycji jest również bardzo interesujące. Nie bombarduje miasta milionem kolorów i kształtów, stylowo wtapia się w otaczającą przestrzeń. Jest przy tym dostrzegalne, ale i jednocześnie przyjemnie ukryte. 

Wielkanocne dekoracje w mieście - Grudziądz
Grudziądz
Znalazła się również bardzo liczna grupa miast, która tradycję wielkanocną połączyła z wiosennym obsadzaniem centrów miast kwiatami. Tak zrobił na przykład Grudziądz, który ulokował na rynku zdecydowanie bardziej kolorową i naturalną pisankę. Tutaj również użyto bratków, jednak w tym przypadku tysiącem kwiatów obsadzono całe jajo - traktując je jak ogromną donicę - i  tworząc wesołą, kwiecistą pisankę. 
Wielkanocne dekoracje w mieście - Świnoujście
Świnoujście
Podobny pomysł wykorzystano w Świnoujściu, jednak uzyskano nieco inny efekt. Osiągnięto go, wypełniając ażurowe pisanki kolorowymi, kwiecistymi kompozycjami z zachowaniem ich częściowej przezierności. Dzięki temu te efektowne jaja sprawiają wrażenie ogromnych, ale przy tym również bardzo delikatnych i lekkich, wiosennych kompozycji. 
Wielkanocne dekoracje w mieście - Hrubieszów
Hrubieszów
W Hrubieszowie w świątecznych ozdobach też nie zabrakło kwiatów. Różnej wielkości kwietniki w kształcie ażurowych, otwieranych kolorowych jajek wypełnionych bratkami, uzupełniły przestrzeń rynku. Bardzo podobne metalowe kosze, stanęły również w centralnych miejscach Zielonej Góry i Strzelach Krajeńskich

Wielkanocne dekoracje w mieście - Wodzisław Śląski
Wodzisław Śląski
Zresztą pisanki to chyba najpopularniejszy motyw po jaki sięgają miejscy włodarze. Jest to element, który myślę, że każdemu z nas kojarzy się dobrze i bezapelacyjnie z tym właśnie świętem. Zatem nie ma się co dziwić, że od morza aż po góry, właśnie tego typu ozdoby spotykamy najczęściej. Zwykle są one wykonane z kolorowego fiberglassu (włókna szklanego) w rozmiarze od kilkudziesięciu centymetrów do nawet kilku metrów wysokości i ustawiane są na metalowych stelażach. Przykłady na zdjęciach prezentują wielkanocne jaja jakie zdobią place w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach
Wielkanocne dekoracje w mieście - Rydułtowy
Rydułtowy

Takie pisanki może nie są zbyt efektowne, a spośród wszystkich zaprezentowanych, zdecydowanie najmniej interesujące, ale mają niewątpliwą zaletę, że do ich ozdabiania można wykorzystać rozmaite techniki. Dzięki temu sprawdzają się one świetnie jako pole do popisu dla lokalnych artystów lub po prostu dzieci. Wiele miast zaprasza do wspólnej zabawy mieszkańców co niewątpliwie samo w sobie jest godne pochwały i pozwala się zaangażować każdemu, kto ma na to ochotę. 

Wielkanocne dekoracje w mieście - Kamienica
Kamienica
Kolejną, jednak nie mniej ważną grupą świątecznych dekoracji są oczywiście palmy wielkanocne. Rozmaite ich wielkości, rodzaje i kolory można podziwiać na placach i rynkach, choć zwykle tych mniejszych miejscowości, w których tradycja chrześcijańska jest bardzo żywa. Moim skromnym zdaniem dodają one charakteru i podkreślają historyczne nawiązania tego pięknego święta. Bardzo istotne jest również to, że niemal w całości każdy z ich elementów jest wykonywany ręcznie, a gdy uświadomić sobie, że do zrobienia tych największych potrzeba tysięcy skrupulatnie wykonanych kwiatów to wierzę, że każdy jeszcze bardziej je doceni. 
Bardzo wysoka, bo 14-sto metrowa palma w Kamienicy składa się z kilkuset kolorowych kwiatów, wiosennych gałązek bazi oraz pięknych wstążek.
Wielkanocne dekoracje w mieście - Piwniczna-Zdrój
Piwniczna-Zdrój
O ponad połowę niższa stanęła palma w Piwnicznej-Zdroju. Jednak zupełnie nie umniejsza to jej atrakcyjności, bowiem najważniejsze w tego typu ozdobach jest zaangażowanie mieszkańców i wkład osób, które tworzą wspólne dzieło. 
Wielkanocne dekoracje w mieście - Nowy Sącz
Nowy Sącz
Jednym z najbardziej znanych miast, spośród tych, które wciąż co roku umieszczają palmy na swoich rynkach, jest Nowy Sącz. Ta wielkanocna tradycja jest tu wciąż bardzo żywa, dlatego nie inaczej było i w tym roku. Ozdoba jaka stanęła naprzeciw ratusza ma imponującą wysokość 25 metrów. Do jej wykonania użyto pięć tysięcy kolorowych kwiatów, a z racji wagi 1,5 tony montować ją musiał specjalistyczny dźwig. 
Wielkanocne dekoracje w mieście - Dobroń
Dobroń
Tego rodzaju ozdoby, choć w nieco mniej standardowej formie, bo w postaci palmowego trio, a nie pojedynczego kolorowego słupa, stanęły też w Dobroniu
Jak widać na zaprezentowanych przykładach na ulicach polskich miejscowości nie zawsze króluje nowoczesność. To dowód na to, że zwłaszcza gminy, potrafią docenić tradycję i w jej duchu wykonać coś interesującego i pięknego zarazem.

Wielkanocne dekoracje w mieście - Lębork
Lębork
Są jednak i miasta, które z tematem upiększania świątecznego zmierzyły się jeszcze inaczej i trudno nie odnieść wrażenia, że nieco poległy na tym polu. Palma wielkanocna jaką można podziwiać w Lęborku zdecydowanie do tradycyjnych nie należy. Jednak czy taki rodzaj nowoczesności nie jest kiczowaty? W tym wypadku chyba nieco przesadzono. Podświetlana, z kolorowymi girlandami i łańcuchami palma, wygląda niczym jak bożonarodzeniowa choinka. 
Wielkanocne dekoracje w mieście - Wągrowiec
Wągrowiec
Jeżeli jednak o nowoczesności mowa, to równie ważnym co rozpoznawalnym współcześnie symbolem Wielkanocy - zwłaszcza przez najmłodszych - są oczywiście zające. Po ten temat miasta sięgają jednak nieco rzadziej, niemniej można je spotkać. Jednym z przykładów takich miast, w którym w tym roku zagościły takie figury jest Wągrowiec. Na tamtejszym rynku oglądać można parę sporych, kolorowych gryzoni, które głównie za przyczyną ogromnych rozmiarów cieszą się niemałym zainteresowaniem mieszkańców. 

Wielkanocne dekoracje w mieście - Wodzisław Śląski
Wodzisław Śląski
Ostatnim rodzajem ozdób po jakie sięgają władze regionalne, są po prostu dekoracje wiosenne. Przy okazji świątecznego czasu zawitały one do wielu miast w Polsce, by wprowadzić nieco radości i koloru w szare niestety jeszcze, pozimowe krajobrazy. Te w Wodzisławiu Śląskim to kolorowe kwiaty wykonane z prostych drutów i kolorowych zwiewnych tiulowych tkanin. I to właśnie kwiaty są tu zwykle najczęściej akcentowane, w przeróżnych kształtach, kolorach i formach. 

Jak widać na zaprezentowanych przeze mnie przykładach, różne miasta w różny sposób uświetniają ten wielkanocny czas. Jedne są wierne tradycji, inne stawiają na nowoczesność, jeszcze inne angażują do ozdabiania miast swoich mieszkańców. Ta różnorodność potwierdza, jak trudno jest zrobić coś, co pasowałoby i podobało się każdemu. Trudno też nie zauważyć, że gdzieniegdzie ta pogoń za Wielkanocnymi gadżetami została potraktowana bardzo po macoszemu i nie osiągnięto zbyt ciekawych efektów. Niemniej warto docenić próby, jakie by one nie były.

A jakie dekoracje świąteczne zagościły w waszych miejscowościach? Czy pojawiło się w tym roku coś zaskakującego, a może nietypowego? Podzielcie się własnymi przykładami w komentarzach.

Tym razem artykuł pisany był przeze mnie zza biurka, czyli zdjęcia pozyskałam z internetu. Źródła do nich umieszczone są w linkach pod tekstami. 

Brak komentarzy